Voda sice nepatří mezi živiny, přesto je ale pro lidský organismus nezbytná. Je nutná pro fungování celého organismu, zajišťuje výměnu látek mezi buňkou a zevním prostředím. Buňky trpí při jejím nadbytku i nedostatku zhoršením této výměny. Voda v těle je nezbytná pro tvorbu plazmy, mozkomíšního moku, kloubní tekutiny, tekutiny v trávicím ústrojí. Kromě jiného pomáhá regulovat tělesnou teplotu a napomáhá trávicím procesům. Pitím vody se vyplavují z těla škodlivé látky. Průměrný podíl celkové tělesné vody na celkové tělesné hmotnosti činí u žen asi 51 %. U obézních se na celkové tělesné hmotnosti podílí větším množstvím tělesný tuk, takže obézní mají nižší podíl vody v těle a naopak.
Dehydratace může být životu nebezpečná. Proto je důležité zachovávat dostatečný pitný režim, zejména v letních obdobích nebo při cvičení se zvyšují nároky na příjem tekutin, a to až na 40 ml na kg, tzn. že např. 70 kg člověk by měl vypít až 3 litry denně. Nejpřirozenější tekutinou je pitná voda. Kohoutková voda v České republice splňuje přísné hygienické normy, proto je nejlepší pít tuto vodu. Ve vodách balených se mohou vyskytovat nežádoucí látky vylouhované z obalů vod, které jsou delší dobu vystaveny přímému slunečnímu záření. Často jsou také zbytečně slazené a obohacené o četná barviva a konzervanty. Kromě kohoutkové vody doporučují odborníci pít slabé přírodní čaje. K hydrataci naopak nejsou vhodné slazené nápoje, káva a alkohol.
Nesmíme zapomenout na to, že každé sacharidy navíc, tím v tomto případě myslím slazené nápoje, vedou ke zvýšení podkožního tuku, který není žádoucí. 🙂
Stručně řečeno:
Pití vody je tedy jednou z nejjednodušších věcí, které můžete udělat pro to, abyste si zachovali zdravou váhu.
- voda vám zaplní žaludek – není lepší hlavní chod raději zapít půllitrem vody, než si dát dezert? Benefity? Nula kalorií a plný žaludek.
- více energie ke cvičení, vydržíte déle; zrychlení metabolismu o cca 3 %
Kolik vody bychom správně měli vypít?
- záleží na potřebách jedince; při zvýšené fyzické aktivitě samozřejmě množství vody zvyšujte
- může to znít divně, ale sledujte svou moč, dokud nebude čirá, pokračujte v pití
Je balená voda lepší než voda z kohoutku?
- ne nezbytně, záleží mj. samozřejmě na kvalitě vody z kohoutku, stejně tak jako na kvalitě vody balené
- pitím vody z kohoutku ušetříte peníze a životní prostředí
- pokud jde o vodu balenou, hledejte vodu alkalickou vylepšenou elektrolyty
A na závěr otázka, kterou si pravděpodobně pokládá velké množství lidí.
„Co když mi samotná voda nechutná?“
Pár tipů, které nemohou uškodit.
- Někdy pomůže vymačkat si do vody trochu šťávy z ovoce nebo do vody hodit na plátky nakrájenou okurku, a třeba mátu
- někomu může více chutnat voda perlivá
Nezapomínejme také na to, že vodu lze doplňovat ovocem (které byste primárně měli jíst v ranních hodinách nebo před cvičením); a zeleninou, jako je vodní meloun, cuketa, okurky. Ovoce a zelenina obsahuje vysoký podíl vody.
Na zdraví…
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dehydratace
https://cs.wikipedia.org/wiki/Voda#Voda_a_člověk
https://www.jillianmichaels.com/blog/weight-loss/why-staying-hydrated-helps-you-lose-weight